Baking Gingerbread

Święta to magiczny czas, idealny na spędzenie wyjątkowych chwil z najbliższymi. A nic nie zbliża nas bardziej niż wspólna praca w kuchni, podczas przygotowywania świątecznych smakołyków. W głowie mam te wszystkie filmowe sceny w których śnieg prószy za oknem, a w kuchni krząta się rodzina, ogień tańczy w kominku, a z kuchennego stołu, aż czuć zapach świątecznych korzennych przypraw. Kochani, śnieg niestety nie pada, zamiast kominka mam ciepło rozgrzanego piekarnika, ale mam rodzinę, która kocha wspólnie spędzać czas w kuchni. Wraz z bratem postanowiłem podzielić się z Wami, moim sprawdzonym pomysłem na świąteczne pierniki, które będą nie tylko smakowały, ale posłużą nam także jako dekoracja wigilijnego stołu i choinki. 

Podaje Wam przepis, który wykorzystaliśmy do przygotowania pierników:

SKŁADNIKI OK. 30 SZTUK

 2 szklanki mąki pszennej 
2 łyżki miodu 
3/4 szklanki cukru 
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej 
1/2 torebki przyprawy piernikowej 
 1 łyżka masła 
1 średnie jajko
1/3 szklanki ciepłego mleka

Do odmierzonej mąki wlałem rozpuszczony gorący miód i mieszając dodałem kolejno cukier, sodę i przyprawy, a następnie masło i jedno jajko. Stopniowo po jednej łyżce dolewałem mleka, jednocześnie zagniatałem je ręką aż stało się lekko twarde i gęste. Przez kolejne 10 min wyrabiałem masę do uzyskania jednolitej konsystencji. Ciasto rozwałkowałem na grubość ok. 1 cm na stolicy przyprószonej mąką. 
Przejdźmy teraz to ulubionego etapu tworzenia pierników - ich wycinanie i układanie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Całość pieczemy przez około 10-15 min w piekarniku  rozgrzanym do 180 stopni.  Wycięta przez nas pierniczkowa armia aniołków, gwiazdek, choinek, reniferów,  dzwoneczków i ludków z dziadka do orzechów musi być uzbrojona w kolorowy lukier, cukrowe perełki i gwiazdki. Tak gotowy pluton może dumnie strzec Waszej choinki przez całe święta, o ile wcześniej nie zostanie zaatakowany przez domowych łasuchów.

zegarek Albert Riele via Apart

Sprawdź również:

0 comments